אובחנתם עם 'בוהן קלובה', או בשמה הנוסף 'הלוקס ולגוס'? 

רוצים לדעת יותר? המאמר הבא בדיוק עבורכם

בוהן קלובה

בוהן קלובה מתארת מצב בו בוהן כף הרגל משנה את כיוון נטייתה ונוטה כלפי פנימה, לכיוון הבוהן המצוי לידה. התהליך בו הבוהן מפתחת שינוי זה הינו הדרגתי וככל שהזמן חולף הנטייה נעשית משמעותית יותר. נוצרת בליטת עצם בבסיסה של הבוהן המדוברת אשר לה השלכות רבות: קושי למצוא נעליים הולמות, כאבים כאשר היא באה במגע עם נעל שאינה מתאימה, קושי וכאב בעת הליכה ועמידה ונזק למפרקי כף הרגל לאור תנוחתה השגויה של כף הרגל. 

עד כמה התופעה שכיחה?

כשמדברים על עיוות באזור כף הרגל, בוהן קלובה היא אחת התופעות השכיחות ביותר בקרב האוכלוסייה, בגיל הבוגר. 

מבחינת מגדר, לנשים נטייה רבה יותר לפתח בוהן קלובה בהשוואה לגברים, המחקרים מדברים על שמונה נשים הסובלות מכך ביחס לכל גבר בודד. 

מה גורם לבוהן קלובה?

הסיבה הראשונית והעיקרית להתפתחות בוהן קלובה היא נטייה גנטית. השימוש בנעליים בלתי הולמות כגון כאלה הצרות בקדמתן או הכוללות עקב דק וגבוה, עשויים להחמיר את המצב אך בדרך כלל לא מהווים גורמים ראשוניים. 

כיצד מטפלים בבוהן קלובה?

טיפול בבוהן קלובה בדרגה קלה

הטיפול בתופעה כאשר היא מצויה עוד בתחילת דרכה הינו לרוב פשוט וקל, וכולל שימוש באמצעים כמו: סד המעכב החמרה, מדרסים, נעלים הולמות ועוד'. כדאי להיוועץ באורתופד באשר לסוג האמצעי המתאים ביותר למצבכם. 

טיפול בבוהן קלובה בדרגה מתקדמת

כשהתופעה אינה מגיבה לאמצעים הפשוטים, לרוב לא נותר מנוס מלבצע ניתוח. הניתוח, משיב את האצבע הפגועה למקומה המתאים ומסיר את החלקים בעצם המביאים לבליטה. 

ניתוח בבוהן קלובה קיים בכמה גישות, כמו:

גישה ישירה- בגישה זה פותחים את העור מעל המיקום הפגוע וחושפים אותו

שיטת זעיר פולשני- בגישה זו מחדירים מכשור המופעל מבחוץ הכולל מצלמה קטנה באמצעות חיתוך זעיר בעור, ומכאן פועלים. 

אחרי הניתוח

לרוב, ניתוחים אלה נעשים תחת הרדמה מלאה ואורכים מינימום שעה ומקסימום שעתיים. לאחר אשפוז קצר בן יום אחד ניתן להשתחרר הביתה. בימים שלאחר השחרור ניתן להשתמש בקביים ולהקפיד על מנוחה של כף הרגל הכוללת את הגבהתה בעת ישיבה או שכיבה. לשגרה ניתן לשוב לאחר שבוע מהניתוח בדרך כלל ולאחר חודשיים ההחלמה לרוב כבר מלאה.

מבולבלים? זקוקים לייעוץ ומחפשים טיפול מקצועי באמת? פנו לד"ר אנדי קרף, מומחה בעל מעל 30 שנות ניסיון בקשת רחבה של בעיות בכף הרגל, ובניהן, 'בוהן קלובה'.